Boka plats till simskola eller till annan simidrott? - Klicka här!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Örebro Simallians
Utveckling - Glädje - Gemenskap
Wadköpingsdoppet

Klassindelning  
     
A 17 år och äldre (-06 o ä)
B 15-16 år (-07 och -08)
C 13-14 år (-09 och -10)
D 12 år och yngre (-11 o y)
Grenordning 2023

Pass 1 lördag 23 sep kl. 08.30 (insim 07.15-08:15)

 
         

Gren

Distans

Simsätt

Klass

Åldersgrupp

1

100m

frisim

herrar

A+B+C

2

100m

frisim

flickor

D

3

200m

frisim

damer

A+B+C

4

200m

frisim

pojkar

D

5

50m

bröstsim

herrar

A+B+C

6

100m

bröstsim

damer

A+B+C

7

50m

bröstsim

pojkar

D

8

400m

medley

herrar

A+B+C

Prisutdelning

 

 

 

 

9

200m

medley

flickor

D

10

100m

fjärilsim

damer

A+B+C

11

50m

frisim

pojkar

D

12

100m

ryggsim

herrar

A+B+C

13

50m

ryggsim

flickor

D

14

50m

ryggsim

damer

A+B+C

15

200m

fjärilsim

herrar

A+B+C

16

100m

fjärilsim

flickor

D

Prisutdelning

 

 

 

 

17

4x100m

frisim

herrar

öppen (A-C)

 

       

 

Pass 2 lördag 23 sep kl. 15.00 (insim 13.30-14:45)

 
         

Gren

Distans

Simsätt

Klass

Åldersgrupp

18

25m

FRISIM FÖRSÖK

damer

öppen (A-C)

19

25m

FRISIM FÖRSÖK

herrar

öppen (A-C)

20

200m

medley

damer

A+B+C

21

100m

medley

pojkar

D

22

400m

frisim

herrar

A+B+C

23

400m

frisim

flickor

D

24

50m

frisim

damer

A+B+C

25

200m

bröstsim

herrar

A+B+C

Prisutdelning

 

 

 

 

26

100m

bröstsim

flickor

D

27

800m

frisim

damer

A+B+C

28

50m

fjärilsim

pojkar

D

29

100m

medley

herrar

A+B+C

30

200m

ryggsim

damer

A+B+C

31

100m

ryggsim

pojkar

D

32

50m

fjärilsim

herrar

A+B+C

Prisutdelning

 

 

 

 

33

4x100m

medley

mixed

öppen (A-C)

 

 

 

Pass 3 söndag 24 sep kl. 08.30 (insim 07.15-08:15)

 
         

Gren

Distans

Simsätt

Klass

Åldersgrupp

34

4x100m

medley

damer

öppen (A-C)

35

4x100m

medley

herrar

öppen (A-C)

36

100m

frisim

damer

A+B+C

37

100m

frisim

pojkar

D

38

200m

frisim

herrar

A+B+C

39

200m

frisim

flickor

D

40

50m

bröstsim

damer

A+B+C

41

100m

bröstsim

herrar

A+B+C

42

50m

bröstsim

flickor

D

Prisutdelning

 

 

 

 

43

400m

medley

damer

A+B+C

44

200m

medley

pojkar

D

45

100m

fjärilsim

herrar

A+B+C

46

50m

frisim

flickor

D

47

100m

ryggsim

damer

A+B+C

48

50m

ryggsim

pojkar

D

49

50m

ryggsim

herrar

A+B+C

50

200m

fjärilsim

damer

A+B+C

51

100m

fjärilsim

pojkar

D

Prisutdelning

 

 

 

 

18

25m

SEMIFINAL

damer

öppen (A-C)

19

25m

SEMIFINAL

herrar

öppen (A-C)

 

 

Pass 4 söndag 24 sep kl. 15.00 (insim 13.30-14:45)

 
         

Gren

Distans

Simsätt

Klass

Åldersgrupp

52

4x100m

frisim

damer

öppen (A-C)

53

200m

medley

herrar

A+B+C

54

100m

medley

flickor

D

55

400m

frisim

damer

A+B+C

56

400m

frisim

pojkar

D

57

50m

frisim

herrar

A+B+C

58

200m

bröstsim

damer

A+B+C

59

100m

bröstsim

pojkar

D

Prisutdelning

 

 

 

 

60

800m

frisim

herrar

A+B+C

61

50m

fjärilsim

flickor

D

62

100m

medley

damer

A+B+C

63

200m

ryggsim

herrar

A+B+C

64

100m

ryggsim

flickor

D

65

50m

fjärilsim

damer

A+B+C

Prisutdelning

 

 

 

 

19

25m

FINAL

herrar

öppen (A-C)

18

25m

FINAL

damer

öppen (A-C)

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Bli Medlem i Örebro Simallians
Medlemsappen
Gilla oss på Facebook
Följ oss på Instagram
Följ Konstsimmet på Instagram
Webbshop
Sponsorer & samarbetspartners