Julhälsning från styrelsen
Örebro Simallians är en stor förening som under året har satt Örebro på kartan genom fina prestationer i bassängen men också genom att vi har en professionell verksamhet som värnar gemenskap, glädje och engagemang. Detta ska vi alla vara stolta över.
ÖSA
har under året tagit imponerande 46 mästerskapsmedaljer!
Dessutom har simmare, konstsimmare, simhoppare och parasimmare slagit otaliga personliga rekord och tränat massor med timmar. Det fungerar eftersom vi har en organisation av ledare som tar ansvar, är villiga att vidareutvecklas och bidra för att alla aktiva ska känna glädje i våra idrotter. En annan viktig förutsättning är att vi har föräldrar som stöttar och lägger tid på att våra tävlingar och arrangemang ska kunna genomföras.
Dessutom har klubben under året startat vattenpolo och fortsatt haft uppdraget att driva sommarbad åt ÖBO. Vi har många barn i vår simskola och vi hjälper Örebros skolelever att klara sina betyg i simning.
Vi
i styrelsen har velat få en bättre insyn i hur det fungerar ute i verksamheten,
vad som är bra och vad som kan bli bättre. Vi känner också att vi behöver bli
mer tillgängliga och synas ute bland ledare och aktiva. Därför har vi haft
styrelsemöte på Gustavsvik och kontinuerligt bjudit in ansvariga till våra
möten för att berätta om sin verksamhet. Detta kommer vi fortsätta med under
nästa år.
Styrelsen arbetar hela tiden med syftet att fler ska hitta glädjen i simidrott. Vi har, med hjälp av duktiga medarbetare på vårt kansli, sett till att allt fungerar ute på baden, att ekonomin ska gå ihop och att klubben kan utvecklas i positiv riktning.
Viktigt för oss är att ÖSA är en trygg förening, fri från mobbing, trakasserier och kränkningar. En del i det är att vi nu begär in uppgift från brottsregistret på alla våra ledare. Varje förälder ska tryggt kunna lämna sitt barn i vår verksamhet!
Ett fantastiskt simidrottsår är snart till ända och vi i styrelsen vill tacka ledare, anställda, föräldrar och aktiva för allt gott arbete!
God Jul och Gott nytt 2020

















