Boka plats till simskola eller annan simidrott? - Klicka här!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Örebro Simallians
Utveckling - Glädje - Gemenskap
Konstsim

Medaljregn på SM i konstsim
2021-10-26
Alla våra konstsimmare på mästerskapet, samlade på en och samma bild.

I helgen genomfördes Senior- och Ungdoms-SM i konstsim. Mästerskapet, det första fysiska sedan 2019 genomfördes i Jönköping. Tävlingen var även den första fysiska tävlingen sedan mars 2020 (under pandemin har det genomförsts några enstaka digitala tävlingar), så längtan efter att äntligen få tävla igen var stor!

 

Det blev ett riktigt framgångsrikt mästerskap med totalt 14 medaljer (16 om man räknar med de 2 som genomfördes som ungdoms-SM 2020). 

 

2 SM guld (Kombination och Fritt lag)

3 Ungdoms-SM guld (Fritt lag, Tekniskt lag samt Kombination)

6 Ungdoms-SM silver (Lag 12 år och yngre samt 13-15 år, Fritt och Tekniskt par samt Fritt och Tekniskt solo)

2 SM brons (Fritt par samt Fritt solo)

1 Ungdoms-SM brons (Fritt solo)

Samt 2 brons gällande Ungdoms-SM 2020 (Lag 12 år och yngre samt par 12 år och yngre)

25 kvalade simmare var på plats i Jönköping och ALLA gjorde riktigt bra ifrån sig. Det märks att alla träning som gjorts under pandemin har gett utdelning. 

Att även få ha publik/supportrar på plats gjorde inte saken värre. Det var riktigt härlig stämning och lagandan bland tjejerna är fantastisk, vilket säkerligen gjorde att man höjde sig några nivåer. 

 

De flesta av programmen som genomfördes var nya, eller ialla fall inte visade för domare innan och pga. det var det extra spännande att se hur de skulle dömas, om svårighetsgrad och utförande skulle vara tillräckligt för att knipa de åtråvärda medaljerna. 

 

Stort tack till tränarna Agnes Gustavsson, Hanna Svensson och Alma Karstheden för att ni fick allt att flyta på bra för simmarna denna intensiva helg och för ert stöd och pepp före och under tävlingen!

 

Vi vill även tacka föräldrar och anhöriga för att ÖSAs hejarklack ännu en gång visade ett fantastiskt support från läktaren. 

 

Här finner ni bilder från mästerskapet.

 

Sammanställt resultat 

SM:

 

Kombination

1:a plats

Tuva Karlsson

Embla von Beckerath

Sofia Golovin

Klara Pettersson

Ebba Nilsson

Amanda Adolfsson

Ida Nilsson

Filippa Speychal

Danai Syriopoulou

 

5:e plats

Edith Hagström

Lowa Gunnarsson

Irma Hillius

Reneé Eriksson

Agnes Johansson

Stella Lindgren

Iza Haglund

Alva Århammar

 

Fritt lag

1:a plats

Ebba Nilsson

Ida Nilsson

Embla von Beckerath

Klara Pettersson

Amanda Adolfsson

Filippa Speychal

Danai Syriopoulou

 

Fritt par

3:e plats

Danai Syriopoulou

Filippa Speychal

 

10:e plats

Lowa Gunnarsson

Reneé Eriksson

 

Fritt solo

3:e plats

Danai Syriopoulou

6:e plats

Klara Pettersson

8:e plats

Amanda Adolfsson

12:e plats

Agnes Johansson

13:e plats 

Iza Haglund

 

Ungdoms-SM (3 olika åldersklasser)

 

Juniorer (13-17 år)

 

Kombination

1:a plats

Tuva Karlsson

Embla von Beckerath

Sofia Golovin

Klara Pettersson

Ebba Nilsson

Amanda Adolfsson

Ida Nilsson

Filippa Speychal

Danai Syriopoulou

 

5:e plats

Edith Hagström

Lowa Gunnarsson

Irma Hillius

Reneé Eriksson

Agnes Johansson

Stella Lindgren

Iza Haglund

Alva Århammar

 

Fritt lag

1:a plats

Ebba Nilsson

Ida Nilsson

Embla von Beckerath

Klara Pettersson

Amanda Adolfsson

Filippa Speychal

Danai Syriopoulou

 

Tekniskt lag

1:a plats

Ebba Nilsson

Ida Nilsson

Embla von Beckerath

Klara Pettersson

Amanda Adolfsson

Filippa Speychal

Danai Syriopoulou

 

Fritt par

2:a plats

Filippa Speychal

Danai Syriopoulou

 

Tekniskt par

2:a plats

Filippa Speychal

Danai Syriopoulou

 

Fritt solo

2:a plats

Danai Syriopoulou

3:e plats

Klara Pettersson

4:e plats

Amanda Adolfsson

6:e plats

Agnes Johansson

7:e plats

Iza Haglund

 

Tekniskt solo

2:a plats

Danai Syriopoulou

4:e plats

Amanda Adolfsson

5:e plats 

Klara Pettersson

 

13-15 år

 

Lag

2:a plats

Tuva Karlsson

Agnes Johansson

Sofia Golovin

Lowa Gunnarsson

Edith Hagström

Reneé Eriksson

Irma Hillius

Stella Lindgren

Alva Århammar (reserv)

 

Par

7:e plats

Lowa Gunnarsson

Reneé Eriksson

 

Solo

8:e plats

Tuva Karlsson

 

12 år och yngre

 

Lag

2:a plats

Esther Cederlind

Hedvig Ekman

Wilma Bäckemalm

Signe Malmqvist

Mariia Gerasimova

Maria Praporshchikova

 

Solo

4:e plats

Maria Gerasimova

 

Resultat gällande 2020

 

12 år och yngre

 

Lag

3:e plats

Esther Cederlind

Hedvig Ekman

Wilma Bäckemalm

Signe Malmqvist

Mariia Gerasimova

Maria Praporshchikova

 

Par

3:e plats

Maria Gerasimova

Tuva Karlsson

 

7:e plats

Alva Kagerup

My Sundman

 

Solo

7:e plats

Maria Gerasimova


Nyhetsarkiv
Tack för året 20202020-12-23 21:37
Örebro Synchro Cup -202020-01-27 10:29
Träna konstsim med oss!2020-01-09 10:22
Tack för året 20192019-12-21 10:00
Tränarutbildning ht-192019-12-10 09:14
Riksmästerskapen 20192019-11-30 18:07
Konstsimstränare bas2019-09-16 19:16
2019-06-21
Austrian Open -192019-05-28 14:23
Ungdoms SM -19 2019-05-21 14:01
JUMP2019-03-28 09:22
Örebro synchro cup -192019-03-28 09:17
Konstsimsåret 20182018-12-23 09:36
Konstsimsdag2018-11-02 14:34
2018-06-29 08:12
Speedo Cup2018-04-20 18:02
Örebro Synchro Cup2018-03-17 21:37
Täby synchro cup -182018-02-18 18:14
2018-01-15 15:54
Konstsimsåret 20172017-12-23 12:25
Domarkurs2017-10-29 12:43
Konstsimstränare bas2017-10-29 12:27
Austrian open -172017-07-08 11:53
Lottade figurer USM-172017-05-10 10:58
Örebro synchro cup 20172017-03-24 12:03
Swim of hope2016-10-09 11:08
Träningsläger okt -162016-10-09 10:15
2016-09-28 09:30
Austrian open 20162016-07-04 09:29
Tävling Wien2016-07-01 09:06
Nybörjargrupp konstsim 2016-06-30 22:09
Konstsimskollo2016-06-27 15:02
Stor framgång på USM2016-06-20 22:13
PM samt program SM 20162016-05-20 11:37
Speedo Cup2016-04-19 07:39
Örebro Synchro Cup2016-03-16 11:43
2015-12-23 10:39
Mastersgrupp konstsim2015-12-17 13:42
USM i konstsim2015-11-12 20:53
LEN clinic2015-10-27 22:14
15 aktiva till USM2015-10-18 13:30
Örebro Synchro Cup2015-09-22 10:06
Ungerska öppna2015-07-12 18:56
Örebro Synchro Cup2015-06-24 13:29
Konstsimskollo2015-06-22 18:45
SM/JSM/Svenska Cupen2015-06-01 20:47
Utvecklingsläger2015-05-07 15:05
Tyr Synchro Cup2015-04-28 16:30
 
Bli Medlem i Örebro Simallians
Medlemsappen
Gilla oss på Facebook
Följ oss på Instagram
Följ Konstsimmet på Instagram
Webbshop
Sponsorer & samarbetspartners